www.kanonier.fora.pl
dywizjony artylerii konnej
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum www.kanonier.fora.pl Strona Główna
->
Dywizjony Artylerii Konnej
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Publikacje
----------------
Dywizjony Artylerii Konnej
Historia i Dzień dzisiejszy na Kresach
Galeria foto-video
Dla każdego
----------------
Co na sercu, to na języku
zdrowie
Wiedza i wiara
Nasza kasa
Księga Gości
----------------
Poszukiwania
Oferty
Podziękowania i zaproszenia
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Danek
Wysłany: Sob 11:57, 20 Lut 2010
Temat postu:
Szkoda, że nie ma żAdnych fotek
diler
Wysłany: Nie 19:15, 22 Mar 2009
Temat postu:
Po zakończeniu wojny polsko - sowieckiej artyleria konna nadal nie posiadała jednolitego uzbrojenia, podjęto jednak prace mające na celu osiągniecie takiego stanu.
W pierwszej kolejności działa włoskie zastąpiono wspomnianymi wyżej rosyjskimi. Następnie zgodnie z decyzją o uzbrojeniu armii zgodnie ze standardami francuskimi przekalibrowano rosyjskie działa do kalibru 75 mm (w lufy wprowadzono tuleje o odpowiedniej średnicy).
Nowa wersja działa otrzymała oznaczenie wz. 02/26. Ogółem dla artylerii konnej przeznaczono 210 takich dział, w tym 44 jako rezerwę. Popularna ich nazwa "putiłówki" lub armaty "prawosławne" wskazywała na rosyjskie pochodzenie. Armaty te pozostały na uzbrojeniu DAK - ów do września 1939, jedna z nich, oddelegowana z 14.DAK stanowiła jedyny cięższy sprzęt artyleryjski załogi Westerplatte.
diler
Wysłany: Nie 19:14, 22 Mar 2009
Temat postu: Uzbrojenie artylerii konnej
Uzbrojenie artylerii konnej
~~~~~~~~~~~~~~~~
Pierwsze oddziały artylerii konnej uzbrojone były w sprzęt artyleryjski pochodzący z armii niemieckiej, rosyjskiej, austro - węgierskiej i włoskiej. Żywiołowy charakter procesu formowania nie sprzyjał jednolitości uzbrojenia.
Szwadron artylerii konnej przy 3. Pułku Ułanów posiadał na stanie 4 austriackie działa wz. 75/96 kal. 90 mm używane przez austriacką artylerie konną. Z kolei pluton sformowany przez por. Stanisława Kopańskiego w Radomsku uzbrojony był w dwa działa Hotchkiss wz. 13 kal. 37mm, do których nie posiadano amunicji, z czym radzono sobie owijąc papierem pociski mniejszego kalibru.
Gdy oba te plutony połączono w 1. Konną Baterię, pluton Kopanśkiego otrzymał także działa austriackie. Nie była to jednak broń najwyższej klasy.
Inne z tworzonych w początkowym okresie oddziałów wyposażone były między innymi w armaty niemieckie wz. 74 kal. 90 mm, rosyjskie wz 1902 kal. 76, 2 mm. W sumie występowało 7 typów dział. Co gorsza uzbrojenie nie było jednolite nawet w ramach poszczególnych oddziałów.
W kwietniu 1919 r. w MSWojsk. podjęto decyzję rozbudowy armii w oparciu o sprzęt francuski. Artyleria kona miała otrzymać 80 dział z czego 20 miało stanowić rezerwę, nie sprecyzowano ani ich kalibru, ani typu. Jednak już latem 1919 r. plany te uległy zmianie, udało się bowiem pozyskać włoskie działa wz. 06 kal. 75 mm.
Nowowprowadzone uzbrojenie włoske przysparzało wiele kłopotów. Początkowo brakowało instrukcji i dokumentacji technicznej w języku polskim, problem ten rozwiązał dopiero przyjazd włoskich instruktorów.
Działem o wiele lepiej przystosowanym do specyfiki działań artylerii konnej okazała się rosyjska armata wz. 02 76,2 mm wzorowana na dziale francuskim wz. 1897 kal. 75 mm.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin